Хипертрофична кардиомиопатия
Tова е най-често срещаното сърдечно заболяване при котката (85% от случаите). От HCM страдат 1 от 10 британски котки, като се проявява по-често при мъжките екземпляри. Самата хипертрофия засяга лявата камера на сърцето, която извършва функцията на помпа. Стените ѝ стават дебели, намалявайки нейния обем. По-малкия обем на изпомпаната кръв, води пък към увеличаване на сърдечният ритъм (тахикардия), това е рефлекс на тялото, за да може да се задържи нормално кръвно налягане. Този ефект обаче е краткотраен. Увеличената сърдечна дейсност води и до увеличена консумация на кислород, до такава степен, че запасът му не стига. Когато до сърдечния мускул не достига достатъчно кислород, неговите клетки умират и функцията му се нарушава. Друго последствие е и застой на кръвта в лявото предсърдие (намиращо се точно над камерата). Всичко изброено до тук допринася за проявата на клиничните признаци.
Много от котките с хипертрофична кардиомиопатия нямат клинична изява и изглеждат здрави. При животните с вече развита сърдечна недостатъчност симптомите могат да бъдат: затруднено и учестено дишане и такова с отворена уста, летаргия. Друг потенциален риск е тромбоемболията. Той представлява образуването на кръвен съсирек в лявото предсърдие, който може да си проправи път към периферното кръвообращение. Тромба може да запуши съд и по този начин да спре неговото кръвоснабдяване. При котки с HCM най-често се наблюдава тромбоемболия на дисталната аорта. Клиничните признаци са парализа или силна болка на задните крайници. Тромбоемболията е лош прогностичен признак.
Диагнозата се поставя чрез извършването на ехокардиография. С нея може да се установи удебеляването на стените на лявата камера и намаляването на нейния обем. Оценка на дилатацията (разширяване) на лявото предсърдия, както и наличието на тромб също могат да бъдат извършени чрез този метод. Тъй като хипертироидизма и хипертензията могат също да доведат до удебеляване на стените на лявата сърдечна камера, тези заболявания трябва да бъдат изключени като причина. Рентгенова снимка на гръдния кош се прави за оценка на състоянието на белия дроб и за да се изключи плеврален излив. ЕКГ може да бъде използвано за да се проследи сърдечния ритъм и да се изключи аритмия.
Лечението е насочено към контрол на сърдечната дейност, облекчаване на белодробния отток, отстраняване на плевралната течност (ако има такава) и намаляването на шанса за тромбоемболия.
Прогнозата може да варира. Котки без клинична симптоматика могат да живеят безпроблемно с години, въпреки че заболяването погресира. Лошите прогостични индикатори като застойна сърдечна недостатъчност, тромбоемболия и хипотермия (ниса телесна температура) водят до чувствително намаляване на продължителността на живота. Въпреки всичко терапията подобрява значително качеството на живот на котки с това заболяване.
Нашият блог с полезни съвети
Ние държим клиентите ни да са добре информирани
Професионални ветеринарни услуги
Иновативни методи и средства за диагностика, лечение, превенция и профилактика
Клиничен преглед
За нас е важно не само да излекуваме вашето животно когато е болно, но и да направим живота му по-качествен. За това обръщаме съществено внимание на профилактиката и на вашата информираност.
Ваксинации
Добре подбраната схема за ваксинации предотвратява много рискове и грижи. Работим само с доказали се в практиката продукти, за да гарантираме максимален ефект.
Лабораторни изследвания
Паразитологични изследвания, пълна кръвна картина, биохимично изследване, хормонални изследвания, изследване на урина, цитологично изследване, хистологично изследване, микробиологично изследване и антибиотикограма.
Хирургия
Дългогодишният опит и сработеност на хирургическия екип на нашата клиника ни позволява да поемем голям диапазон от сложни хирургически процедури. Следоперативния период е много важен и затова държим излизането от анестезия да стане при нас.
Ветеринарна стоматология
Много стриктно следим състоянието на зъбите на нашите пациенти. Предлагаме почистване на зъбния камък с ултразвук, безболезнена машинна корекция на зъби при кучета, котки, зайци и други гризачи.
Обезпаразитяване
Вярваме в индивидуалния подход при изработването на лечебни схеми за обезпаразитяване и профилактично изграждане на сигурна защита срещу паразитозите. Всеки пациент има нужда от строго специфична защита и ние ще ви предложим най-подходящата.
Препоръки от нашите клиенти
Прочете какво споделят клиентите за екипа и работата на нашата ветеринарна клиника
София, ул. Слатинска, бл. 20
Работно време
Понеделник – Петък 9:30 – 19:30
Събота – Неделя 9:00 – 14:00
Часове за посещение на стационарни пациенти
Понеделник – Петък 14:00 – 16:00
Събота – Неделя 13:00 – 14:00
Ветеринарна Клиника Джулайвет
София, ул. Слатинска, бл.20
(+359) 2 44 30 440
Работно време
Понеделник – Петък 9:00 – 20:00
Събота - Неделя 9:00 - 14:00
Форма за въпроси
Ако имате въпрос относно нашите ветеринарни услуги, ще се радваме да Ви отговорим