Забелязваме, че с падането на темпаратурите имаме все повече прегракналик пациенти за преглед. Много често стопаните не са сигурни дали постъпват правино, като водят домашния любимец на преглед и не са сигурни дали въобще може да има такова нещо, като прегракнала котка или куче с „пресипнал глас“.
Да, кучетата и котките, като хората, могат да прегракнат и даже да загубят гласа си. Когато това се случи, стопаните забелязват, че тембърът на животното им е някак по- различен. Обикновено го описват като по- писклив, но в същото време, по- тих. Често можем да станем свидетели как Маца ни поглежда нетърпеливо в чакане на закуската, отваря уста, за да ни обясни, че се бавим и кафето не е приоритет, но от там не се чува нищо, макар вие категорично да виждате опит за мяукане.
Любопитен факт е, че както при хората, така и при животните, загубата на глас води до промяна в поведението – никой не обича да „няма думата“, а животните, за разлика от нас, не могат да си обяснят какво става, което често ги кара да се държат „странно“.
Та, установихме, че загубата на глас е факт, сега възниква въпросът – Защо се случва?
- Инфекции на горния дихателен тракт:
При котките, това е най- честата причина за промяна в гласа, като котетата са особено чувствителни на инфекции с калици и херпес вируси. Често, когато се касае за инфекциозен процес, можете да забележите и други признаци като кихане, изтечения от носа, липса на апетит.
При кучетата, загубата на гласа с инфекциозен характер най- често се дължи на аденовируси, които участват в заболяването, наричано кучешка кашлица. - Полипи по лигавицата на гърлото:
Това е още едно често срещано заболяване при котките, което се характеризира с разрастването на анормална тъкан – полип, по лигавицата в назофарингеалната област. Лечението в случая е полипът да бъде отстранен под анестезия. - Ларингеална парализа
Това е състояние при кучетата, при което нервите, които контролират мускулите, държащи и движещи тъканта на ларинкса, отслабват и хрущялът „пропада“ навътре. Причината за парезата на нервите не е съвсем ясна, но се случва по- често при травми в областта на шията и туморни разраствания на врата, които притискат нервната тъкан.
Макар ларингеалната парализа да може да се случи на всички породи, някои са особено предразположени – лабрадорите и сетерите са по- склонни да развият заболяването с напредване на възрастта, докато хъскитата, бултериерите и далматинците могат да се родят с проблема. - Отравяне
Някои домашни растения могат да предизвикат прегракналост при поглъщане. В тази група са антриумът, доста представители на род змиярникови растения и други. В този случай освен загубата на глас, най- вероятно ще наблюдавате диария и повръщане.
- Прекалено говорене 🙂
Както при нас, така и при тях, прекомерното използване на гласа, особено свързано с викане (лаене по хора, мяукане дълго за храна), предизвиква прегракване.
Случва се и при не чак толкова дълга вокализация, но когато температурите на околната среда са ниски. Както се досещате, лечението за тези състояния е почивка, тишина и, ако състоянието е доста драматично, малко сироп за гърло (естествено, животински).
За да знаете с какво се борите, вероятно ще имате нужда от помощ.
Ако забележите, че гласът на домашният ви любимец се променя или изчезва, запишете час за преглед, а ние ще помогнем в избора на правилна терапия.
Нашият блог с полезни съвети
Ние държим клиентите ни да са добре информирани
Професионални ветеринарни услуги
Иновативни методи и средства за диагностика, лечение, превенция и профилактика

Клиничен преглед
За нас е важно не само да излекуваме вашето животно когато е болно, но и да направим живота му по-качествен. За това обръщаме съществено внимание на профилактиката и на вашата информираност.

Ваксинации
Добре подбраната схема за ваксинации предотвратява много рискове и грижи. Работим само с доказали се в практиката продукти, за да гарантираме максимален ефект.

Лабораторни изследвания
Паразитологични изследвания, пълна кръвна картина, биохимично изследване, хормонални изследвания, изследване на урина, цитологично изследване, хистологично изследване, микробиологично изследване и антибиотикограма.

Хирургия
Дългогодишният опит и сработеност на хирургическия екип на нашата клиника ни позволява да поемем голям диапазон от сложни хирургически процедури. Следоперативния период е много важен и затова държим излизането от анестезия да стане при нас.

Ветеринарна стоматология
Много стриктно следим състоянието на зъбите на нашите пациенти. Предлагаме почистване на зъбния камък с ултразвук, безболезнена машинна корекция на зъби при кучета, котки, зайци и други гризачи.

Обезпаразитяване
Вярваме в индивидуалния подход при изработването на лечебни схеми за обезпаразитяване и профилактично изграждане на сигурна защита срещу паразитозите. Всеки пациент има нужда от строго специфична защита и ние ще ви предложим най-подходящата.
Препоръки от нашите клиенти
Прочете какво споделят клиентите за екипа и работата на нашата ветеринарна клиника
Адрес
Клиника Джулайвет Слатина: София, бул. Слатинска, между бл. 45 и 45а
Клиника Джулайвет 2 Лозенец: бул. „Черни връх“ 22, 1407 ж.к. Лозенец, София
Работно време
Понеделник – Петък 9:00 – 20:00
Събота – Неделя 9:00 – 14:00
Телефони
(+359) 2 44 30 440 Ветеринарна клиника Джулайвет, Слатина
(+359) 2 99 255 26 Ветеринарна клиника Джулайвет 2, Лозенец
(+359) 887 60 24 88 Д-р Юлиана Михайлова
(+359) 898 47 31 33 Д-р Валери Златанов
(+359) 898 67 13 89 Д-р Моника Стефанова
(+359) 882 63 19 48 Д-р Наталина Маринова
Ветеринарна Клиника Джулайвет
София, бул. Слатинска,трафопост между блок 45 и блок 45А
(+359) 2 44 30 440
Работно време
Понеделник – Петък 9:00 – 20:00
Събота - Неделя 9:00 - 14:00
Ветеринарна клиник Джулайвет 2
София, Лозенец, бул. „Черни връх“ 22
(+359) 2 99 255 26
Работно време
Понеделник – Петък 9:00 – 20:00
Събота - Неделя 9:00 - 14:00
Форма за въпроси
Ако имате въпрос относно нашите ветеринарни услуги, ще се радваме да Ви отговорим